România – Argentina 0-0

Naţionala de fotbal a României a încheiat la egalitate, scor 0-0, meciul amical desfăşurat în compania formaţiei similare a Argentinei, aseară, pe Naţional Arena.

fotbal

Elevii lui Victor Piţurcă nu s-au speriat de numele fotbaliştilor de milioane pe care i-au întâlnit aseară şi au avut o prestaţie mult peste aşteptări. Chiar dacă nu au avut situaţii foarte multe de gol la poarta sud-americanilor, ”tricolorii” au reuşit chiar şi să înscrie, însă golul lui Maxim nu a fost validat, întrucât mingea centrată de Măţel depăşise spaţiul de joc. Marica şi Tănase s-au aflat în situaţii bune, dar au fost blocaţi de Romero în prima repriză. Messi nu a fost omul de bază al argentinienilor (ba chiar i s-a făcut rău după doar câteva minute de la primul fluier), pericolul la poarta lui Tătăruşanu venind de la Di Maria, Higuain sau Kun Aguero.

Cea mai mare ocazie de gol a Argentinei s-a consemnat pe final de meci, când Pantilimon a scos spectaculos de pe linia porţii balonul trimis de Lavezzi (min. 85). Până atunci, doar Palacio mai ameninţase serios poarta României.

În faţa a peste 45.000 de spectatori au evoluat echipele:

România: Tătărușanu (Pantilimon, 46) — Mățel (Luchin, 75), Gardoș, Grigore, Raț — Bourceanu, Pintilii — Chipciu (Grozav, 88), Maxim (Torje, 46), Tănase (Lazăr, 56) — Marica (Rusescu, 67).

Argentina: Romero — Zabaleta, Fernández, Basanta, Rojo —Gago (Biglia, 56), Mascherano, di María (Rodríguez, 90) — Messi,  Higuaín (Lavezzi, 77), Agüero (Palacio, 56).

* Victor Piţurcă a anunţat după meci că va rămâne selecţioner chiar dacă s-a schimbat conducerea Federaţiei.  (D.S.)