Dresura de „caini” pe National Arena: Steaua – Dinamo 5-2 (galerie foto)

Steaua s-a distrat aseara cu Dinamo pe National Arena, in prima mansa a semifinalei de Cupa. Echipa lui Reghecampf a castigat categoric, 5-2 (4-1) si nu mai poate avea emotii in privinta calificarii in finala.

steaua-dinamo-12

Stelistii nu au mai repetat greseala de la meciul din campionat (1-1 in Ghencea) si i-au luat tare pe dinamovisti inca din start: Balgradean si transversala s-au opus deschiderii scorului la executiile lui Sanmartean si Stanciu, dar portarul dinamovist n-a mai avut ce face la lobul superb a lui Latovlevici. Zece minute mai tarziu, apararea Stelei a balbait o minge in propriul careu iar Rotariu a profitat si a adus egalarea. Ros-albastrii au intrat imediat in avantaj speculand prin Varela gafele dinamovistilor. Pe final de repriza, Steaua a predat (de doua ori) lectia contraatacului perfect, Chipciu si Tanase ducand tabea la un incredibil 4-1, dupa primele 45 de minute.

La cateva minute de la reluarea jocului, Lazar l-a executat pe Tatarusanu cu un sut din marginea careului, insa golul n-a fost semnalul revenirii dinamoviste. A avut doar darul de a mai zgandari putin orgoliul Stelei, care a replicat prin perechea Piovaccari – Keseru: primul a trimis o pasa perfecta, printre picioarele adversarului, iar al doilea a marcat simplu pe langa un Balgradean,spectator fara bilet la partida de aseara.

5-2 rezultat final si Steaua nu are cum sa rateze finala, judecand dupa proportiile scorului dar si dupa fotbalul prestat de cele doua formatii. Returul este programat peste trei saptamani, tot pe National Arena, dar cu Dinamo in postura de echipa gazda.

Aseara, au evoluat formatiile:

Steaua: Tatarușanu ,Varela, Szukala, Gardoș, Latovlevici, Pintilii, Sanmartean, Adi Popa (Iancu), Stanciu (Keșeru), Tanase, Chipciu (Piovaccari)

Dinamo: Balgradean , Rus, Durimel (Popa A.), Grigore, Grecu, Boubacar, Elton, Lazar, Barboianu (S. Filip, 73), Rotariu, Tucudean (Bilinski).