Steaua, primul punct în Champions League

Steaua a reuşit să obţină primul punct în grupele Champions League. Echipa lui Laurenţiu Reghecampf a terminat la egalitate, 1-1 (0-0), pe teren propriu, partida cu FC Basel.

TATU

Roş-albaştrii au evoluat mult sub aşteptări, mai ales în prima repriză, când elveţienii au avut patru ocazii clare de a marca, între care şi o bară. Basel a deschis scorul imediat după pauză, Diaz speculând o eroare a lui Latovlevici. Fără să se apropie prea periculos de poarta elveţienilor, steliştii au reuşit totuşi să egaleze, când toată lumea se împăcase deja cu eşecul. Tatu (foto) a reluat în plasă o centrară perfectă a lui Adi Popa, în finalul meciului. 1-1 pe Naţional Arena şi speranţele românilor de a prinde primăvara europeană (cel mult Europa League) se leagă de o eventuală victorie în returul de la Basel (6 noiembrie).

Pentru Steaua au jucat: Tătăruşanu – Georgievski, Szukala, Gardoş, Latovlevici – Bourceanu, Pintilii (Filip, 59) – Popa, Stanciu (Tatu, 55), Tănase – Piovaccari (Kapetanos, 46).

În celălalt meci al grupei, Chelsea a spulberat-o pe Schalke, 3-0 chiar în Germania. După aceste meciuri, clasamentul grupei arată astfel:  1. Chelsea  – 6 puncte, 2. Schalke – 6 puncte, 3. Basel – 4 puncte, 4. Steaua – 1 punct.

Steaua U19 a obţinut marţi primul punct in grupa E a UEFA Youth League, dupa 1-1 cu echipa similara a celor de la FC Basel. (D.S.)