Cupa României: Petrolul, prima finalistă

poza petrolul

Petrolul Ploieşti s-a calificat, aseară, în finala Cupei României la fotbal. Formaţia pregătită de Cosmin Contra a pierdut pe teren propriu, scor 1-2, meciul cu Oţelul Galaţi, dar şi-a asigurat prezenţa în ultimul act al competiţiei graţie victoriei din prima manşă, 3-0, la Galaţi.

În partida disputată ieri pe stadionul ”Ilie Oană”, Oţelul a deschis scorul după nici 10 minute, prin Paraschiv, iar Bokila a semnat biletele pentru finală, egalând în minutul 60. În ultimul minut de joc, Iorga a adus o victorie de moral pentru Oţelul, transformând un penalty.

Finala Cupei României este programată la Bucureşti, pe 1 iunie. Adversara ploieştenilor va fi stabilită în această seară, după partida Astra Giurgiu – CFR Cluj (în tur, 0-0). Meciul va fi transmis de DigiSport 1, de la ora 20.30.