Fotbal european: TOP 5 lucruri de reţinut din weekend

Sfârşitul de săptămână a fost pozitiv pentru jucătorii români care evoluează în străinătate. Torje a marcat vineri pentru Granada în Primera Division, Marica a contribuit la golul victoriei lui Schalke, Radu Ştefan a revenit la Lazio, iar Goian a jucat titular în victoria Speziei. Iată cele mai importante ştiri din weekend:

5. Manchester City a obţinut o victorie dramatică în faţa lui Tottenham

Echipa din Manchester s-a bucurat de revenirea lui David Silva în “primul 11”, dar Tottenham a deschis scorul în minutul 21 prin lovitura de cap a fundaşului Caulkner. Totuşi, Kun Agero, declarat omul meciului a egalat în minutul 75, iar Edin Dzeko intrat din nou pe final de meci a înscris golul victoriei pentru City. După meci, atacantul bosniac nu l-a acuzat pe antrenorul Mancini că nu îî oferă mai multe şanse, deşi a înscris din nou după ce a început ca rezervă. Atacantul bosniac a spus că cel mai bun mesaj către Mancini sunt golurile pe care le marchează.

4.  La Milan continuă debandada. “Rosoneri” au pierdut acasă cu Fiorentina (1-3)

Milan nu a obţinut decât un egal în meciul cu Malaga din Champions League şi meciul cu Fiorentina părea un prilej perfect de revanşă în faţa propriilor suporteri. Dar începutul nu a fost cel la care sperau milanezii. Fostul jucător al Milanului,Alberto Aquilani a deschis scorul, iar Borja Valero l-a majorat. Abia în repriza a doua Gianpaolo Pazzini a redus din diferenţă, dar Fiorentina a lovit decisiv în minutul 87, prin Mounir El Hamdaoui.

3.  Miguel Arteta, “oaia neagră” a lui Arsenal în meciul cu Fulham (3-3)

Arsenal câştigase nu mai puţin de 22 de meciuri din ultimele 26 pe teren propriu împotriva lui Fulham înaintea meciului de sâmbătă. Golurile marcate rapid de Olivier Giroud şi Lukas Podolski păreau decisive, dar ieşirea la rampă a lui Dimitar Berbatov a fost strălucitoare. Atacantul bulgar al lui Fulham a redus din diferenţă şi apoi i-a oferit o pasă perfectă lui Alexander Kacaniklic care a egalat. Acelaşi excelent Berbatov a adus-o pe Fulham în avantaj transformând un penalty, dar Giroud a egalat cu o nouă lovitură de cap. În minutul 93, Miguel Arteta a ratat penalty-ul izbăvirii şi Arsenal este departe de forma necesară pentru a ataca un loc de Champions League la finalul sezonului.

2.  Juventus spulberă şi pe Pescara(6-1), uită de “coşmarul Inter”

“Bătrâna doamnă” a marcat 10 goluri în două meciuri de la înfrângerea cu Inter care i-a oprit seria victoriilor. După 4-0 cu Nordsjaelland în Champions League, echipa piemonteză a făcut spectacol în deplasarea de la Pescara. Hattrick-ul lui Fabio Quagliarella ridică serioase semne de întrebare dacă clubul trebuie să cheltuiască 35 de milioane de euro la iarnă pentru aducerea lui Robert Lewandowski de la Dortmund. Cel de-al treilea gol al lui Quagliarella, o “foarfecă” superbă, l-au determinat pe fostul atacant al lui Napoli să ia acasă mingea cu care a marcat golul.

1. Sir Alex Ferguson şi-a serbat aniversarea cu o revenire de excepţie a lui United

După 26 de ani petrecuţi la Manchester, legendarul antrenor s-a bucurat ca în prima zi la golul decisiv marcat de Chicharito în minutul 89. Manchester începuse prost deplasarea de la Birmingham şi se vedea condusă cu 2-0 de Aston Villa în minutul 50.  Sir Ferguson a mutat prin introducerea lui Chicharito Hernandez şi atacantul mexican a fost protagonistul revenirii lui United cu două goluri şi încă unul deviat în poartă de fundaşul olandez al lui Aston Villa, Ian Vlaar.  Manchester conduce Premier League pentru a cine-mai-ştie-câta-oară(?) sub comanda lui Sir Alex Ferguson.