Marius Copil nu i-a putut face faţă lui Nicolas Almagro

Deşi câştigase patru meciuri până la disputa cu Almagro, Marius Copil nu a intrat în “primii opt” la turneul suedez. Jucătorul din Arad a învins trei adversari în calificări şi unul în primul tur pe tabloul principal, dar trebuia să îl bată pe numărul 11 mondial, spaniolul Nicolas Almagro, pentru a ajunge în sferturile de finală ale “If Stockholm Open”.

Copil a servit foarte bine, dar un singur game mai slab la serviciu al românului i-a fost suficient lui Almagro pentru a realiza break-ul decisiv în primul set, scor 6-4.

În setul al doilea Copil a avut o şansă mare de a face break-ul şi de a se desprinde la 5-2, dar a greşit un forehand uşor. S-a ajuns la tiebreak unde a câştigat din nou Almagro. Spaniolul, primit ca o vedetă, pe muzică, în sala din Stockholm, s-a dovedit mult prea puternic de pe linia de fund.

Pentru performanţa sa, Copil va fi răsplătit de organizatori cu 8.415 dolari şi 32 de puncte ATP.